Joga yin

Joga yin jest spokojnym i łagodnym sposobem praktyki. Łączy w sobie asany klasycznej jogi z toistycznym konceptem yin-yang, wspierając nas w odnajdywaniu i wzmacnianiu jakości yin.

Aby lepiej zrozumieć, czym jest joga yin, należy zacząć od wyjaśnienia założenia yin-yang. Według starożytnej chińskiej filozofii są to dwie przeciwstawne siły będące źródłem wszelkiego istnienia. Choć stoją do siebie w całkowitej opozycji, nie zwalczają się nawzajem, ale uzupełniają, wprawiając tym samym wszystko w ruch. Nie istnieją bez siebie, tak jak noc nie istnieje bez dnia. Yin-yang dosłownie znaczy „ciemne-jasne”. Yin jest kojarzone z kobiecością, cieniem, chłodem, stagnacją, odpoczynkiem. Yang z kolei z męskością, światłem, ciepłem, ruchem, działaniem. Należy jednak pamiętać, że yin zawiera w sobie cząstkę yang, a yang zawiera w sobie cząstkę yin. Wszystko, co dualne możemy rozpatrywać w kontekście yin-yang, jednak granice między tymi siłami są płynne i relatywne. Należy również pamiętać, że w zależności od płci jesteśmy „bardziej yin” lub „bardziej yang”, ale nie oznacza to, że należy zwalczać w sobie czy wypierać przeciwny pierwiastek.

Podstawowym założeniem praktyki jogi yin jest praktykowanie asan w sposób bardziej pasywny, mniej wysiłkowy, działając w ten sposób na tkanki naszego ciała, które możemy określić jako yin oraz wzmacniając w nas jakości yin (odpuszczenie, spokój, powolność). Ilość pozycji jogi yin jest o wiele bardziej ograniczona w porównaniu do hatha jogi – są to głównie proste pozycje siedzące i leżące. Czas trwania w pozycjach jest z kolei bardziej wydłużony – pozostajemy w danej asanie nie kilka oddechów, a kilka… minut. Dlatego też pozycje wykonujemy w nieco mniejszym zakresie ruchu i wspomagamy się pomocami, gdy to konieczne.

Długie trwanie w asanach przynosi nam wiele korzyści, wśród nich między innymi:

  • docieranie do napięć na poziomie powięziowym i stopniowe ich rozluźnianie

  • zwiększenie mobilności oraz wzmocnienie stawów

  • poprawa elastyczności

  • zniesienie przewlekłego bólu (w tym niespecyficznego bólu pleców)

  • zmniejszenie skutków stresu

  • poprawa jakości snu, poprawa koncentracji

Więcej o jodze yin przeczytasz na blogu: