Dieta i detoks

Ważnym elementem przywracania harmonii w swoim ciele jest zachowanie odpowiedniej diety i przeprowadzenie detoksykacji.

Odpowiednia dieta to taka, która dostarcza Ci potrzebnych witamin i minerałów, jednocześnie nie obciążając Twojego układu pokarmowego ciężkostrawnym jedzeniem. Pojęcie to jest z jednej strony relatywne – to, co będzie dla Ciebie odpowiednim pożywieniem zależy od wielu czynników – z drugiej strony istnieją jednak pewne cechy wspólne. Mówiąc najogólniej – dla człowieka najzdrowszą dietą jest dieta roślinna wykluczająca produkty wysokoprzetworzone oraz zboża glutenowe (takie jak pszenica czy żyto).

Jeśli chodzi zaś o detoksykację, należy zrozumieć, że tak naprawdę „detoks” jest naturalnym stanem naszego ciała. Oczyszczamy się w każdym momencie – kiedy śpimy, jedziemy do pracy, kiedy czytasz ten tekst. Nasze ciała wyposażone są we wszystko, czego potrzebują do prowadzenia detoksu i nasze wątroby oraz układy limfatyczne wraz z organami wydalniczymi działają cały czas, by pozbyć się z ciała toksyn, czyli substancji szkodliwych.

Niestety, nasze ciała (a co za tym idzie nasze systemy odprowadzania toksyn) są w pewien sposób ograniczone. W obecnych czasach jesteśmy narażeni na o wiele większą ilość toksyn, niż kiedykolwiek wcześniej. Nasze systemy limfatyczne i wątroby, podobnie jak organy wydalnicze, są przeciążone, co zaburza ich działanie. Jeśli myślisz, że Ciebie to nie dotyczy… Uświadom sobie, że toksyny znajdują się w powietrzu, którym oddychamy (dotyczy to głównie osób mieszkających w miastach), w mięsie, w rybach (mikroplasitk, metale ciężkie), w przetworzonej żywności, w kosmetykach, w środkach czystości, w produktach higieny intymnej, w lekach, w ubraniach (środki zmiękczające, barwniki itd.), a nawet w dywanach czy samochodach. Nawet jeśli już nie masz styczności z wyżej wymienionymi – niestety toksyny, których ciału nie udało się wydalić na bieżąco odkładają się w ciele i mogą powodować choroby nawet wiele lat później. Dlatego tak ważnym jest pozbycie się z ciała starych, zalegających w nim toksyn. Jak to zrobić? Odpowiedzią nie jest wcale ucieczka do jaskini i prowadzenie ascetycznego trybu życia w imię detoksu. Wystarczy zmniejszyć ilość toksyn, na które jesteśmy narażeni oraz stworzyć ciału warunki do rozpoczęcia gruntownych porządków pamiętając jednocześnie, że stan ciała połączony jest z naszymi emocjami, dlatego detoksy przeprowadzane w stresie, bez przestrzeni na zajęcie się sobą i swoimi emocjami, mogą przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

Więcej o diecie i detoksie przeczytasz na blogu.